۱۳۹۸/۰۳/۰۷

ماموریت های سازمان

ماموریت سازمان
براساس اسناد کلان اقتصادی کشور و اجرای برنامه های وزارت صنعت ، معدن و تجارت از طریق سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، نظارت ، حمایت و پشتیبانی تولید و تجارت کشور ، عهده دار مدیریت بخش اقتصادی (تولید و تجارت) استان بوده و دستیابی به جایگاه در خور استان در زمینه اقتصادی و فناوری با تاکید بر رشد مستمر اقتصادی و رشد ارزش افزوده بخش براساس سرمایه گذاری و تولید صادرات محور ، ارتقای توانمندی و شایستگی سرمایه های انسانی ، کارآفرینی ، اشتغال پایدار ، مدیریت و ساماندهی اثربخش بازار ، تشویق ، حمایت ایجاد بنگاههای خصوصی بزرگ و توانمند سازی تولیدات و تجارت ، توسعه سرمایه گذاری متوازن و متناسب با قابلیت های استانی و منطقه ای مبنی بر آمایش سرزمین ، توسعه ظرفیتها و فناوری های صنعت ، معدن و تجارت در جهت ارتقای سطح رفاه جامعه دنبال می نماید .
 صنعت، معدن و تجارت در یک نگاه
   بخش صنعت، معدن و تجارت ایران با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، دارای تعامل گستردهای با سایر بخشهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایران است و می‌تواند یکی از موثر ترین پیشران های اقتصادی کشور باشد. بنا براین آشنایی با وضع موجود، برنامه ها و سیاست های این بخش می تواند تصویر روشنی از وضعیت و توان آینده اقتصادی ایران در اختیار مخاطب قرار دهد. بخش صنعت، معدن و تجارت نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت نماید.
  
ارتباط گسترده این بخش با بخش های مختلف مانند حوزه پولی و بانکی، بورس، تولید، توزیع، اشتغال، واردات، صادرات، ارتباط بین مصرف کننده و تولید کننده و بسیاری بخش های دیگر و میزان اثر گذاری و اثر پذیری از این بخش ها نشانگر اهمیت بالای شناخت صنعت، معدن و تجارت کشور است.
  
در حال حاضر متولی بخش ساخت و بازرگانی در ایران  وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از لحاظ ساختار سازمانی به سه بخش اصلی تقسیم می شود.
. . راهبری هر سه بخش صنعت، معدن و بازرگانی کشور از وظائف اصلی در حوزه این سازمان است.
.این  سازمان نیز با برقراری ارتباط نزدیک تر با واحدهای صنعتی، معدنی و بازرگانی اجرای برنامه و سیاست های تعیین شده در سطوح استانی را برعهده دارند.
در خصوص میزان و سهم بخش تولید و بازرگانی کشور از اقتصاد ایران این نکته قابل ذکر است که بخش صنعت، معدن و تجارت کشور در تولید ناخالص داخلی سهمی حدود 40 درصد و در اشتغال کشور سهم 32 درصدی را دارا است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به تنوع ماموریت خود، مجوزهایی را برای کسب و کارهای حوزه های صنعت، معدن و بازرگانی صادر می کند که در این زمینه می توان به جواز تاسیس صنعتی (شروع فعالیت های صنعتی)، پروانه بهره برداری صنعتی (بهره برداری فعالیت های صنعتی)، گواهی و پروانه اکتشاف (شروع اکتشاف معادن)، پروانه بهره برداری معدنی (بهره برداری فعالیت معدنی)، پروانه صنفی (شروع فعالیت های صنفی)، کارت بازرگانی (شروع فعالیت های تجاری) و ثبت سفارش (شروع فعالیت واردات) اشاره نمود.


 

 


منبع : پورتال جامع سازمان صنعت ، معدن و تجارت خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۳۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

                   
اوقات شرعی

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی چیست؟