(نسخه آزمایشی)

   
 
  
مسئول اداره نظارت سازمان صمت با اشاره به گران فروشی 14 هزار لیتر روغن خبر داد :جریمه 80 میلیونی برای گران فروشی روغن
مسئول اداره نظارت سازمان صمت با اشاره به گران فروشی ۱۴ هزار لیتر روغن خبر داد :جریمه ۸۰ میلیونی برای گران فروشی روغن
مصاحبه مسئول اداره بازرسی سازمان با خراسان
محمد بهبودی نیا
چند روز قبل 16 هزار لیتر روغن مایع از چهار واحد عمده فروشی در بازار مصلای مشهد به دلیل گران فروشی کشف شد و در روزنامه خراسان انعکاس داده شد . بلافاصله از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت دستور داده شد تا تمام این روغن ها در بازار با قیمت مصوب توزیع شود.اما برخلاف دستور اعلام شده قبلی ،از آن جا که روغن های کشف شده  16 کیلویی است،مقرر شد برای صنوفی که در حوزه صنایع غذایی مشغول هستند،بر اساس سهمیه ای که مشخص شده است، بین آن ها عرضه شود تا از احتکار مجدد جلوگیری شود. در روز اول توزیع این روغن ها ، خبرنگار ما به همراه بازرسان سازمان صمت به بازار مصلی رفتند تا نحوه توزیع را بررسی کنند. طی مشاهدات خبرنگار ما ، برخی از اتحادیه هایی که در عرصه صنایع غذایی فعالیت دارند، بر اساس سهمیه بندی مشخص شده ، روغن ها را بین واحد های زیر مجموعه توزیع می کردند.اما طی بازرسی های انجام شده ، بازرسان با یک واحد صنفی عمده فروش در بازار مصلی که در فروش روغن گران فروشی می کرد مواجه شدند که در پی آن 14 هزار و 400 لیتر روغن گران فروشی کشف و ضبط شد و بر اساس گفته مسئول اداره نظارت سازمان صمت، این واحد صنفی برای گران فروشی به 80 میلیون تومان جریمه شد.
توزیع با نظارت اتحادیه ها
 برای بررسی نحوه توزیع روغن های 16 کیلویی که برای مصرف در برخی اصناف در نظر گرفته شده است  به یکی از اتحادیه ها سر می زنیم .رئیس  اتحادیه رستوران داران مشهد می گوید : ما برای جلوگیری از هر گونه مشکلی برگه هایی را تهیه کرده ایم که هر واحد صنفی که زیر مجموعه اتحادیه ماست با دریافت این برگه می تواند دو حلب روغن 16 کیلویی دریافت کند و در نهایت برگه های صادر شده را به سازمان صمت  تحویل می دهیم .امیریان می افزاید : همکاران  هم یک حلب روغن 16 کیلویی را تا  150 هزار تومان به صورت کلی خریداری کرده اند و چنان چه این روند گران فروشی ادامه پیدا کند ، واحدهای تولیدی که برای ادامه کسب و کارشان با روغن سر و کار دارند، مجبورند قیمت های شان را بالا ببرند که در نهایت مردم ضرر می کنند.
گران فروشی عمده فروش
با هدف بررسی بیشتر از وضعیت بازار عمده فروشان، به چند مرکز فروش سر می زنیم . به یکی از واحدهای فروش که نمایندگی توزیع یکی از نشان های معروف روغن در استان را دارد، وارد می شویم و یک حلب 16 کیلویی روغن را به قیمت 135 هزار تومان خریداری می کنیم . این در حالی است که به واحدهای صنفی برای فروش این نوع روغن طبق مصوبه رسمی 90 هزار و 300 تومان اعلام شده است. هنوز چند لحظه از خرید ما نگذشته که یک مشتری دیگر وارد می شود و فروشنده از این مشتری بابت همین کالا 140 هزار تومان طلب می کند . این فروشنده با وجود اصرار ما از ارائه صورت حساب هم خودداری می کند.
بعد از چند لحظه بازرس صمت وارد این واحد فروش می شود و از این فروشنده می خواهد صورت حساب های خرید این نوع روغن را  از کارخانه خریداری شده، ارائه دهد که این فروشنده در پاسخ می گوید:« کارخانه به ما صورت حساب نمی دهد و ما هم مجبوریم روغن ها را بدون فاکتور بخریم.» بعد از بررسی از این واحد فروش، ،تعداد 900 حلب روغن 16 لیتری معادل 14 هزار و 400 لیتر کشف و در محل توقیف شد.
توزیع روغن های کشف شده در شهرستان ها
مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان  درباره این گران فروشی ها به خبرنگار ما می گوید :طی بازرسی های به عمل آمده در روز شنبه هفته جاری 16 هزار لیتر روغن مایع از چهار واحد عمده فروشی در بازار مصلای مشهد که به گران فروشی اقدام کرده بودند، کشف شد و بعد از احضار متخلفان به بازرسی  سازمان صمت این افراد با قبول تخلفات شان پذیرفتند که این کالاها را با قیمت مصوب در بازار عرضه کنند که این موضوع باعث شد در کمتر از 24 ساعت عملیات توزیع شروع شود.
مهدی مقدسی می افزاید : روغن های کشف شده در حلب های 16 کیلویی بیشتر برای استفاده در رستوران ها و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت گران فروشی این نوع روغن تاثیر مستقیم این گران فروشی در قیمت های صنفی و صنعتی آن زیاد می شود ، برای جلوگیری از این اتفاق سریع وارد عمل شدیم و از چند اتحادیه و چند شهرستان که متقاضی دریافت این روغن ها بودند، دعوت کردیم و به اتحادیه ها اعلام کردیم به هر فرد به تعداد محدود روغن ارائه دهند تا از احتکار مجدد توسط برخی صنف ها جلوگیری شود .
جریمه 80 میلیونی
 وی درپاسخ به این سوال که چه مجازاتی در انتظار واحدهای گران فروشی است می گوید :درباره کشفیات روغن های 16 لیتری که به میزان 14400 لیتر کشف شد، در مرحله اول مبلغی معادل 80 میلیون تومان برای همین یک  پرونده که متعلق به یکی از نمایندگی های بزرگ روغن در استان است جریمه خواهد شد .
این واحد  در هر حلب نزدیک به 40 هزار تومان گران فروشی داشته است. مهدی مقدسی در پاسخ به این سوال که بیشترین گران فروشی چه مبلغی بوده است،  خاطر نشان می کند: در هفته های قبل، در بین کلی فروشی ها هر حلب 16 کیلویی تا 200 هزار تومان هم فروخته می شد و به عبارتی در هر حلب 110 هزار تومان گران فروشی ثبت شده است که برای این افراد هم پرونده هایی تشکیل شده و در مرحله رسیدگی برای صدور جرم قرار دارد. مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان درباره توزیع این نوع روغن در شهرستان های استان می گوید: برنامه ریزی هایی انجام داده ایم که اقلام کشف شده در تمام شهرستان های استان توزیع شود  تا تعادل در بازار کل استان حفظ شود. تاکنون هم در چند شهرستان روغن های کشف شده به قیمت مصوب توزیع شده است .  
توزیع 1600 تن برنج
مقدسی خاطر نشان می کند : با هدف مبارزه با گران فروشی در روزهای گذشته 1000تن برنج از تجار پاکستانی و همچنین 600 تن دیگر شامل هشت برند معروف  از یک انبار در مشهد  که به گران فروشی اقدام کرده بودند، کشف شد و متخلفان به بازرسی سازمان صمت معرفی شدند .
 
 
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
منبع پورتال جامع سازمان صنعت ، معدن و تجارت خراسان رضوی
تعداد بازدید : ۱۳

اوقات شرعی

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی چیست؟